ایجاد محدودیت دسترسی به Outbound Route در Elastix

لازم به ذکر است که به تازگی مقاله روش نصب Issabel نیز در وب سایت تک تیک آموزش داده شده است که جایگزین مناسبی برای Elastix خواهد بود. ( با توجه به این موضوع که کمپانی Elastix از نسخه ۴ به بعد با ۳CX ادغام شده است و در نتیجه امکان استفاده از Elastix 5  به صورت رایگان وجود ندارد. ) برتری Issabel نسبت به الستیکس در این مورد وجود کامپوننت COS یا Class of Service به عنوان جایگزین Custom Context در بسته نصبی اصلی است که پیشرفت و بهبود قابل توجهی محسوب می گردد. در آینده ، در مقاله ای جداگانه روش بهره گیری از Class of Service ایزابل که در سیستم های مرکز تلفن دیگر نظیر Panasonic و CUCM نیز وجود دارد را آموزش خواهیم داد.

ایجاد محدودیت در دسترسی به Outbound Route یا مسیرهای خروجی در Elastix 4

در اینجا فرض بر این است که امکان  مهاجرت یا Migrate از الستیکس به ایزابل وجود نداد و همچنین به دلیل عدم دسترسی مستقیم IPPBX به اینترنت امکان دانلود Component مربوط به Custom Context نیز وجود ندارد. در چنین حالتی به GUI تحت وب الستیکس سازمان لاگین شوید. از منوی PBX گزینه PBX Configuration و سپس Outbound Routes را برگزینید.

ایجاد محدودیت دسترسی به Outbound Route بدون استفاده از Custom Context در Elastix

از لیست Outbound Routes در بخش بالا و سمت راست صفحه Route ای که قصد دارید دسترسی به آن را محدود نمایید ، انتخاب کنید.

ایجاد محدودیت دسترسی به Outbound Route بدون استفاده از Custom Context در Elastix

همان طور که می دانید در بخش پیکربندی هر Route قسمتی به نام Dial Patterns وجود دارد. Dial Patterns شامل Prepend ، Prefix ، Match Pattern و CallerID است. در این بخش جهت ایجاد محدودیت در دسترسی کافی است که فیلد Caller ID را تغییر دهید. در واقع اگر شما ، شماره یک داخلی خاص را دراین بخش وارد کنید و بر روی Submit Changes و سپس Apply Config کلیک نمایید تنها داخلی که در بخش Caller ID وجود داشته باشد می تواند از این Route استفاده کند. برای مثال فرض کنید که مایل هستید فقط SIP Extension های ۲۰۰ ، ۲۰۲ ، ۲۰۴ ، ۲۰۸ ، ۲۱۶ ، ۲۱۸ و ۲۷۸ به مسیر خروجی دسترسی داشته باشند. بنابراین نیاز است که برای هر Extension یک Dial Pattern ایجاد نمایید. به تصویر زیر دقت کنید.

ایجاد محدودیت دسترسی به Outbound Route بدون استفاده از Custom Context در Elastix

برای اینکه سردرگم نشوید یادآوری این نکته ضروری است که سایر فیلد ها کاربرد های دیگری دارند. برای مثال Match Pattern برابر XZ. باعث می شود تماس با شماره تلفن هایی که یا ۰۰ شروع می شوند ( شماره تلفن های خارج از کشور ) برای کاربران این Outbound Route غیر ممکن باشد. همچنین Prefix عددی است که در هنگام ارسال تماس از شماره گرفته شده توسط کاربر حذف می گردد و بیانگر عددی است که جهت استفاده از مسیر خروجی نیازمند شماره گیری می باشد. Prepend نیز به رقم هایی گفته می شود که نیاز است به ابتدای هر شماره گرفته شده توسط کاربران اضافه شوند و سپس از این مسیر به سمت Trunk هدایت گردند.

در پایان بر روی Submit Changes و سپس Duplicate Routes کلیک نمایید.

 

جهت مشاوره یا طراحی و راه اندازی سیستم الستیکس  با ما تماس بگیرید

 

وب سایت :www.ntm.ir

تلفن تماس : ۵۴۴۸۹- ۰۲۱

ساعت کاری :شنبه تا چهارشنبه ساعت ٩ الی ١٧

آخرین مطالب

آموزش راه اندازی صف انتظار Queue در Elastix,

کاربرد صف انتظار (Queue)

فرض کنید شما یک واحد فروش دارید که ۵ کارمند هم مسئول جواب به تلفن ها میباشند و همه مسئولین فروش در حال گفتگو با مشتریان هستند و حالا اگر چند مشتری جدید تماس بگیرند هیچ تلفن (Agent) وجود ندارد که پاسخگو باشد، اما با استفاده از قابلیت Queue می توانید کاری کنید حتی اگر تمامی خطوط مشغول بود فرد تماس گیرنده پشت خط منتظر بماند تا یکی از خطوط آزاد شود.

راه اندازی صف انتظار (Queue)

برای تعریف یک صف انتظار (Queue) از پنل سمت چپ وارد مسیر زیر شوید.

PBX => PBX Configuration => Queues

آموزش استفاده از SIP Trunk مخابرات در Elastix

با توجه به فراگیر شدن تلفن های پنج رقمی سیپ ترانک مخابرات ،  تصمیم گرفتیم که آموزشی را درباره نحوه راه اندازی و تنظیمات آن در وب سایت تک تیک قرار دهیم. همان طور که می دانید با تکمیل ظرفیت ارتباطات E1 و فراهم شدن بستر امکان ارائه سرویس های Packet Trunk ، اکنون می توان از طریق آی پی به شبکه تلفنی مخابرات متصل شد. این اتصال از لینک های مبتنی بر Data مثل ADSL و G.SHDSL استفاده می نماید.

ایجاد محدودیت دسترسی به Outbound Route در Elastix

ایجاد محدودیت دسترسی به Outbound Route در .Elastix در سازمان های بسیاری پیش می آید که نیاز است دستگاه تلفن SIP بعضی از کارمندان نبایستی به یک Outbound Route خاص دسترسی داشته باشد. می دانیم که Outbound Route ها برای مسیریابی به هر Trunk ساخته می شوند و در آن ها Dial Plan هر مسیر مشخص می گردد. به این منظور در Elastix 4 بایستی از ویژگی Custom Context استفاده نمایید. اما همان طور که می دانید این کامپوننت به صورت پیش فرض در الستیکس نصب نشده است و باید با ایجاد دسترسی به Internet آن را بارگذاری و فعال کرده باشید. از آن جایی که در بعضی از سازمان ها به علت های فراوانی از دسترسی Elastix به اینترنت جلوگیری شده است این کار دردسر های فراوانی دارد. اما خبر خوب اینکه راه حل جایگزینی هم برای اجرای این سناریو در زمان هایی که تعداد داخلی های سازمان کم باشد وجود دارد. در این مقاله این راه حل جایگزین برای تعریف دسترسی به یک Outbound Route خاص شرح داده می شود.

دانلود فایل های صوتی فارسی استریسک , Asterisk

معرفي  Asterisk
بیش از 800 فایل صوتی فارسی برای سیستم تلفنی استریسکی شما، این فایل های صوتی با صدای گوینده معروف رادیو خانم فاطمه نظام آبادی فرهانی و در استودیو با بهترین کیفیت ضبط گردیده است،

این مجموعه شامل آموزش ونحوه بیان اعداد به فارسی و توابع لازم برای آن بر روی استریسک است.